LOGO BRSA

W początkowym okresie Budowlani SA wykorzystali stosowany przez wiele lat w KS Budowlani Łódź projekt autorstwa Mirosława Jabłońskiego.

logo nr 01

 


W ciągu 2011 roku Spółka używała tego monochromatycznego logotypu posiadającego jedynie wpisane w owal piłki litery SA.

logo nr 1

 


W roku 2012 pod tym popularnym logotypem na koszulkach meczowych pojawiło się pięć gwiazdek, symbolizujących zdobyte tytuły mistrzowskie.

logo nr 2


Na okazjonalnych t – shirtach i naklejkach pojawiła się w 2012 r. rozbudowana wersja logotypu z postacią zawodnika zdobywającego przyłożenie.

logo nr 3


Od rundy wiosennej 2013 roku wprowadzony został do użytku nowy logotyp w formie klasycznej tarczy. Zaprojektowany został w firmie Top Print i został wykonany w barwach klubowych na białym tle.

logo nr 4


W poniżej zamieszczonej wersji ostatecznej (kolorowej i monochromatycznej) nastąpiły jednak pewne zmiany.

logo nr 5 logo nr 6

Poza pięcioma złotymi gwiazdkami mistrzowskimi, umieszczonymi nad tarczą, po raz pierwszy w historii logo pojawiła się data powstania sekcji rugby w Budowlanych Łódź (1968). Jak się później okazało były to powody do różnego rodzaju uwag dotyczących Spółki (zarówno rok jak i gwiazdki), która to zgodnie z Umową z 2011 roku uzyskała zgodę na wykorzystywanie dorobku sportowego drużyny dla celów sportowych i promocyjnych.


W drugiej połowie 2014 roku zapadła decyzja o zmianie nazwy Spółki Akcyjnej. Wraz z uzyskanym wpisem do KRS w grudniu 2014 roku nazwą: Budowlani Rugby SA, powstał projekt roboczy nowego logotypu. Został on praktycznie wykorzystany w kalendarzu zespołu na rok 2015 oraz funkcjonował na stronie internetowej do stycznia 2015 w kilku odmianach wersji monochromatycznej.

logo nr 7b

logo nr 7a

logo nr 7d

logo nr 7c

Tarcza została widocznie zmieniona, otrzymując nowy układ piłki, gwiazdek mistrzowskich i napisu Budowlani SA. Tarcza została podzielona i otrzymała w górnej części napis RUGBY, a z jej dolnej części zniknął 1968 rok. Prace nad nowym projektem realizowanym w drukarni Awantgarde koordynował z ramienia Spółki Mirosław Żórawski.


Na konferencji prasowej, która odbyła się w browar – restauracji Bierhalle Manufaktura w dniu 29.01.2015 dokonano oficjalnej prezentacji nowego logotypu w ostatecznej wersji kolorowej i monochromatycznej. Przedstawiamy poniżej oficjalne logo spółki akcyjnej Budowlani Rugby SA, zarządzającej zespołem ekstraligi rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź.

logo nr 8


W sezonie 2015/2016 zdobyty został pierwszy tytuł mistrzowski Budowlanych jako spółki akcyjnej. Od lipca 2016 roku występuje zmodernizowane logo (zamalowana 6 gwiazdka), które stopniowo wchodziło do użycia. Umieszczona od początku w logo „pusta gwiazdka” wyrażała silne dążenie do zdobycia kolejnego złota dla Budowlanych, pierwszego od momentu działania drużyny w ramach spółki akcyjnej. Logo zostało wykorzystane w nadrukach na dresach i koszulkach w otoczeniu okolicznościowego napisu Mistrz Polski 2016.


W sezonie 2017 Master Pharm Budowlani SA Łódź zdobyli drugi tytuł mistrzowski. Od początku roku 2018 powstała kolejna modernizacja logo, nad którym pojawiła się siódma gwiazdka mistrzowska. Postanowiono nie ingerować w gwiazdkowy graficzny układ „herbu” i kolejne zdobycze eksponować nad logotypem. Przedstawiamy również wersję logo z napisem mistrzowskim wykorzystaną do nadruków na t-shirtach.


W sezonie 2018 Master Pharm Budowlani SA Łódź zdobyli trzeci z rzędu tytuł mistrzowski. Równocześnie było to najwieksze osiagnięcie sportowe w 50.letniej historii rugby w Budowlanych: po raz pierwszy zdobyto trzy mistrzostwa z rzędu. Mistrz Polski został wywalczony w Łodzi i był to jubileuszowy X Finał fazy play-off rozgrywany w naszym mieście. Decyzją Zarządu i Rady Nadzorczej postanowiono, że spółka akcyjna Budowlani Rugby SA na bazie dotychczasowych działan i osiągnięć tworzyć będzie własną historię rugby. Oczywiście historia ta będzie zawsze nierozerwalnie powiązana z Klubem Sportowym Budowlani, nawiązując do porozumienia podpisanego przy powstaniu Spółki, tradycji rugby oraz osób tworzących wspólną historię Budowlanych. Powrócono do pierwowzoru logotypu ze stycznia 2015, w środku którego znajduje się 5 gwiazdek mistrzowskich Stowarzyszenia (jedna niewypełniona dająca możliwość zdobycia kolejnej). Nad logotypem umieszczono trzy gwiazdki mistrzowskie zdobyte przez Spółkę, tym samym podkreślające historyczny sukces zdobycia trzech złotych medali w trzech kolejnych sezonach ekstraligi 2016-2017-2018.


Opracowanie: Mirosław Żórawski